Halı Kurutma Makinası (Nem Alma) Fiyatları

Halı kurutma makinası fiyatları ile ilgili bu yazımızda öncelikle belirmek isteriz ki halı kurutma makinaları halı yıkama firmaları için gerekli makinalardan birisidir.

Halı Kurutma Nem Alma Makinası

 • Kredi kartına taksit imkanı vardır.
 • Değişik ölçülerde ve Kilowatt değerlerinde üretilebilmektedir. 1 yıl garantilidir.
 • Ortalama üretim süresi 1 haftadır. Yurt dışına ihracatımız vardır.
 • Meyve – sebze kurutma işlemlerinde de kullanılabilmektedir. Detaylı bilgi için 0555 846 95 01 ‘i arayabilirsiniz.
Devamını oku

 

Özellikle nem oranının yüksek olduğu bölgelerde halı yıkama işi yapan firmalar tarafından tercih edilmektedir. Halıların teslim sürelerinin kısalmasını sağlaması tercih edilmesinde çok etkilidir.

Halı kurutma makinası denildiğinde akla halı sıkma makinası da gelmektedir. Halı sıkma makinaları da halıları %90 – %95′ e kadar kurutmaktadır. Bu şekilde kurutulan halılar daha sonra özel hazırlanmış nem alma odalarında halı kurutma ve nem alma makinaları tarafından tamamen kurutulur.

Halı sıkma makinalarında sıkılan ve durulanan halılar tamamen kurutulması için dış ortamdan izole edilmiş, yalıtımlı kurutma odasına alınmalıdır. Kurutma odalarında halı kurutma askılarına asılan halılar, nem alma cihazı vasıtasıyla oda sıcaklığında kurutulur. Nem alma makinesi, içerideki nemi suya dönüştürür ve içeriye kuru hava verir. Kurutma odasının izolasyon kalitesi, havanın soğukluk durumu, makinanın durumuna da bağlı olmakla birlikte halılar 8-10 saat içerisinde tam olarak kurumaktadır. Kurutma odasında kurutulan halılarda uzun süre asılmadan dolayı askı izleri, sararma vb parlaklık yitirme gibi olumsuz durumlar yaşanmaz; ayrıca bakteri ve mayt üremesi gibi olumsuz hastalık verici koşullar da yaşanmamış olur.

Halı Kurutma Makinası Neden Kullanılır?

https://www.pakmakina.com/p/hali-kurutma-nem-alma-makinasi/
Nem Alma ve Halı Kurutma Makinası

Bu makinaları kullanabilmek için öncelikle izolasyonu yapılmış bir halı kurutma odasına sahip olunmalıdır. 35 metrekare bir halı kurutma odası yaklaşık olarak 400 metrekare halıyı içerisine alabilir. 400 metrekare halı da 14-16 saat arasında kurur. Bu sayede müşteriden alınan halılar aynı gün içerisinde teslim edilebilir. Bu durum da müşteri memnuniyeti ve yeni müşteriler olarak kazanç hanesine eklenir. Tersi durumda ise halı kurutma makinası kullanmayan firmalarda özellikle kış aylarında halıların kuruma süresi bir haftayı bulabilmektedir.

Halı kurutma makinasının bir avantajı da halıların dışarıda kurutulmasının getirmiş olduğu olumsuz etkileri minimuma indirmesidir. Bu etkiler toz, güneş ışığı, araçların çıkardıkları egzoz dumanları gibi halıların renklerine zarar verebilecek olan etkenlerdir. Halı kurutma makinasıyla kurutulan halıların renklerin herhangi bir solma, bozulma görülmez.

Günümüzde müşterilerin halı yıkama firmalarına sordukları sorulardan birisi de “halıları nasıl kurutuyorsunuz?” sorusudur. Artık halı yıkamacılar için halı kurutma makinaları olmazsa olmaz makinalar sınıfına girmeye başlamaktadır. 

Halı Kurutma Makinası Nasıl Çalışır?

Önceki bölümde behsettiğimiz gibi halı kurutma makinasının tam performansıyla halıları kurutabilmesi için ortalama 5 x 7 m = 35m² izolasyonlu oda yapılması gereklidir. Halı askılıklarının diziliş şekli ise 7 metre olan kısım 2 yada 3 noktadan desteklenmeli, halı askılıklarının araları 13-15 cm olmalıdır.

İzolasyon (yalıtım) yapılmış 35 m² bir halı kurutma odası ortalama 400-500 m² halı kapasitesine sahip olur. Nem alma ve halı kurutma makinası, içerisi dolu olan halı kurutma odasını saatte 5,3 kW elektrik tüketerek hava şartlarına göre ortalama 12-16 saat arasında kurutabilmektedir.

Akşama kadar yıkanan halılar halı kurutma odası içerisindeki askılıklara asılır, halı kurutma makinası çalıştırılır ve oda kapısı kapatılır. Halı kurutma makinası oda içerisindeki ısıyı ve nemi otomatik olarak algılayarak çalışmaya başlar. Ortam içerisine sıcak hava verilerek nem yoğunluğu artırılır ve nem alma ünitesi ile oda içerisindeki nem alma ve halı kurutma makinesi tarafından panellerden geçirilerek suya dönüştürülür ve oda dışına atılır.

Oda içerisindeki sıcaklık ve nem otomatik ayarlanan seviyelerin üzerine çıkacak olur ise halı kurutma makinesi dahilinde bulunan ve iki duvara monte edilen ufak havalandırma fanları devreye gider sıcak ve nemi istenilen seviyelere getirir.

Halı Kurutma Makinası Fiyatları

Halı kurutma makinası almak için araştırma yapıldığında birbirinden farklı halı kurutma makinesi fiyatları ile karşılaşılmaktadır. Bunun başlıca sebebi kullanılan malzemenin kalitesi ve işçiliğidir. Aynı zamanda halı kurutma makinaları kurutma işlemini yaparken kullandığı gazın çeşitleri ve buna bağlı olarak farklı fiyatları bulunmaktadır.

Nem alma ve halı kurutma makinaları halı kurutmanın yanı sıra, su basmış binaların kurutulmasında, meyve sebze kurutulmasında, inşaat malzemesi olarak kullanılan dış cephe kaplamaları olan söve imalatı sonrası kurutulmalarında, bina badana boya işlemlerinden sonra hızlıca kurutulması gibi işlemlerde de kullanılmaktadır.

Sitemizde farklı modellerde Halı Kurutma ve Halı Nem Alma Makinesi bulunmaktadır.

2. el halı kurutma makinası için de (+90)5558469501 den bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Halı Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı kurutma makinası alırken dikkat edilmesi gereken özellikler maddeler halinde şöyledir:

 • Makinanın Toplam Gücü: Kaç Kw gücünde olduğu çok önemlidir.
 • Voltaj: Bu makinalar genellikle 380 Voltta çalışırlar.
 • Defrost Tipi:Önemli bir kriterdir. Otomatik olması tavsiye edilir.
 • Nem Alma Miktarı: Saatte kaç litre nem alabildiğidir. En azından 400 litre alabilmesi gereklidir.

Görüldüğü gibi nem alma makinaları alırken dikkat edilmesi gereken çok sayıda kriter vardır. Bu kriterlere uygun bir makina ve izolasyonu düzgün yapılmış bir kurutma odası işinizi tam olarak görecek ve size olumlu bir referans olacaktır.

 1. İbrahim diyor ki:

  merhaba ben Erzincandan yazıyorum. Meyve sebze kurutma işiyle uğraşıyorum. bu makinalar ile domates, pestil, kayısı gibi meyve ve sebzerleri de kurutabilir miyiz.

 2. Hakan diyor ki:

  Halı kurutma nem alma makinası fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz. Ankara, İstanbul yada İzmir teslimi nakliyat dahil fiyat istiyoruz. Lütfen mail adresimizden bize ulaşınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıklayın
1
Yardım İster misiniz?
Merhaba ben Barış. Size nasıl yardımcı olabilirim. (Hello I am Baris. Need help? )